MOTİVASYON

MOTİVASYON

“Yapabileceğimiz şeyleri yapmaya başlarsak, kendimizi hayretler içinde bırakacak sonuçlar alırız.” Thomas Edıson

Motivasyon sözcüğü sürekli duyduğumuz ve gündelik yaşamda sıkça kullandığımız bir sözcüktür. Örneğin deneme sınavında düşük bir puan aldığımızda, “Tüm motivasyonum düştü, çalışmak istemiyorum.” Diyebiliyoruz. Peki nedir bu motivasyon? Sürekli artan ve azalan bir şey midir? Yoksa bazen bir kaçış yöntemi olarak bu sözcüğün altına mı sığınıyoruz? “Bugün canım havamda değilim, içimden ders çalışmak gelmiyor, motivasyonum düşük” gibi. Motive olmamızı veya motivasyonumuzun düşmesini pek çok nedene bağlayabiliyoruz.

Motivasyon, belirlediğiniz hedefe ulaşma çabasıdır. Şimdi bir düşünün; sizin belirli bir hedefiniz var mı?

 

Motivasyonumuzu Olumsuz Etkileyen Faktörler

 • _ Sorumluluk almayı bilememek.
 • _ Yeterince odaklanamamak.
 • _ Sürekli başka insanlara bağımlı olmak.
 • _ Zamanı kötü kullanmak.
 • _ Sürekli erteleme.
 • _ Sağlık durumunun elverişsizliği.
 • _ Çalışmaya başlayamamak
 • _ Başka şeyler yapmayı istemek
 • _ Özgüven eksikliği
 • _ Çevreden destek alamama
 • _ Hedefin olmayışı.
 • _ Kararsızlık.
 • _ Eldeki imkan ve fırsatları iyi değerlendirememek.
 • _ Olumsuz iç konuşmalar…

“Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız başlayamazsınız.“ General S. Patton

 

Motive Olmak İçin Neler Yapmalıyım

Uygulamaktan Ne Çıkar?

Motivasyon, mutlu ve başarılı olmak için hayati önem taşır. Aşağıdaki ipuçları, kendi kendinizi motive etmenize ve bunu sürdürebilmenize yardımcı olacaktır. Bunlar, pratik ve sonuca yönelik tavsiyelerdir. Uygulamadığınız sürece, bilmekten öteye geçmeyecektir.

 

 1. Hikâyenizi Yazın: Temiz kağıda bir iki paragraf olacak şekilde arzu ettiğiniz geleceğin hikâyesini yazın. Gelecekte yapmakta olduğunuz şeyi, yaşadığınız yeri ve sahip olduklarınız yazın. Bu sizi, hem şimdi hem de gelecekte motive eder.

 

 1. Geleceği Gözünüzde Canlandırın: Gözlerinizi kapatın ve kendinizi gelecekte ne yapıyor olarak görmek istiyorsanız, onu yaparken canlandırın. Sağlıklı bir şekilde koşuyorsunuz, bahçenizdeki çiçekler ile ilgileniyorsunuz ya da çalışıyorsunuz. Örneğin, hayaliniz küçük bir işyeri açmaksa, kendinizi açılış gününde, müşterileriniz ve çalışanlarınız ile selamlaşırken hayal edin. Böylece hayallerinizi somutlaştırabilirsiniz

 

 1. Geçmişinizi Gözünüzde Canlandırın: Geçmişi gözünüzde canlandırdığınızda, daha önce nerede olduğunuzu ve ne kadar yol kat ettiğinizi görürsünüz. Planlı hedeflerinize ne kadar ulaştığınızı ve nerelerde hata yaptığınızı anlarsınız. Bu sizin doğru yolda ilerlemenizi sağlayacaktır. Bir şoförü düşünü, yalnızca önüne baksa ve dikiz aynasından yararlanmasa nelere maruz kalabilir? Zaman zaman geçmişe bakmak, en az şoförün dikiz aynasına bakması kadar yararlıdır.

 

 1. Büyük Düşünün: Geleceğinizle ilgili büyük düşünmekten korkmayın. Bu kısa süreli başarısızlıklarınıza katlanmanızı kolaylaştıracaktır. Engeller, sizi durduramayacaktır. Çünkü sizin gözleriniz büyük hedefe kilitlenmiş olacaktır. Uzun bir zamandan sonra sevdiğinize kavuşacağınızı düşünün, onu tren garından almaya giderken, bardaktan boşanırcasına yağan, sizi sırılsıklam eden yağmur, rahatsız eder mi?

 

 1. Kendinizi Eğitin: Hedef ya da hayaliniz ile ilgili her şeyi öğrenin, okuyun, konuşun, dinleyin ve deneyin. Eğer bir yazar olmak istiyorsanız, ders alın, kitaplar okuyun, yazın, diğer yazarlar ile konuşun, atölye çalışmalarına katılın.

 

 1. Kendinize Bir Model Bulun: Kendisinden bir şeyler öğrenebileceğiniz rol model seçin. Bu kişi, sizin saygı duyduğunuz ve kendisi gibi olmak istediğiniz birisi olmalıdır. Saygı duyduğunuz bir insanı örnek aldığınızda, tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmeyecektir. Eğer çevrenizde böyle bir kişi yoksa ünlü bir lideri, sanatçıyı ya da bilim adamını da rol model olarak alabilirsiniz. Kendisi ve yaptıkları hakkında tüm bilgileri edinerek, hedeflerinize ulaşmak için kullanabilirsiniz.

 

 1. Başarı Hikâyeleri Okuyun: Etrafınızdaki insanların başarı hikâyelerini okuyun. Günlükgazetelerde bile size ilham verebilecek sizi motive edecek ve harekete geçirecekdüzinelerce küçük başarı hikâyeleri var.

Kütüphaneler, sıradan insanların sıra dışı hikâyelerini anlatan biyografi ve otobiyografileri ile dolu. Hepsi, sizi başarıya ulaştırmak için raflarda heyecanla bekliyorlar.

 

 1. Motive Edici Alıntıları Okuyun: Gerek internette, gerekse kitaplarda size ilham verecek ve sizi motive edecek binlerce alıntı bulunuyor. İnternetten dolaşın ve arının çiçeklerden bal topladığı gibi bilgileri toplayın. Bunlar işinize çok yarayacaktır, çünkü hepimizin hayatı yorumlama şeklimiz farklıdır. Hayatı farklı açılardan bakmanızı sağlayacak hikâyeler bile çok işinizi görecektir.

 

 1. Sürekli Öğrenin: En önemli ders bu. Etrafınızdaki dünya hakkında sürekli öğrenmeye devam edin ve asla durmayın. Sizi ilgilendiren şeyler hakkında okuyun, dinlenin ve öğrenin.

Örneğin, sorulan bir soruya “biliyorum” demenin tadını çıkarın, sonra hemen öğrenin. Meraklı olun. Biliyorsunuz merak öğrenmenin temelidir. Hedefler olmadan, hayatınızda kalıcı değişiklikler yapmanız oldukça zordur. Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak etkili ve verimli hedefler belirleyebilirsiniz.

 

 1. Hedeflerle Çalışın: Hedefler, hayatınızın tüm alanlarındaki gelişiminiz için önemlidir, eğer hedefsiz çalışırsanız, gelişiminizde güçlükler ile karşılaşırsınız istediğinizi elde etmek  için, işinizi şansa bırakmanız hiç de iyi bir yol değildir. Earl Wilson’un güzel bir sözü var. Diyor ki, “Başarı mı? Başarı tamamen şansa bağlıdır. İnanmazsanız başarısız insanlara sorun!” Hedeflerle çalışın, onlar size başarıyı ve yanında meyvesi olan mutluluğu getireceklerdir.

 

 1. Beyin Fırtınası Yapın: Temiz bir kağıt ve kalem alın. Uygun bir ortama geçin. Kimsenin sizi rahatsız edemeyeceği, telefondan uzak. Sonra, düşünün, düşünün ve tekrar düşünün. Aklınıza gelen her düşünceyi yazın. Parasal hedefler, kişisel hedefler, ilişkisel hedefler, sağlığınız ile ilgi olanlar vs. tüm fikirleri yazın.

Bitirdiğinizde, üzerinde çalışmak için gereğinden fazla hedefiniz olacak. Bunlar arasından sizin için önemli olanı seçin.

 

 1. Zorlayıcı Bir Hedef Seçin: Hedefinizin etkili olabilmesi için, sizi biraz zorlamalıdır. Eğer hedefiniz başarılması kolay ise, motivasyonunuz düşebilir. Hedefleriniz ulaşılabilir olmalı, ancak aynı zamanda sizin mevcut yetenek ve becerilerinizi geliştirmenizi gerektirecek kadar da zor olmalıdır.

 

 1. Kendinizi Ödüllendirin: Kendiniz için ödüller belirleyin. Hedefinize ulaştığınızda ya da küçük de olsa bir adım attığınızda kendinizi ödüllendirin ve bunu kutlayın. Çok çalıştınız  ve bunu hak ettiniz. Ailenizle dışarda yemek yiyin, kısa bir seyahate çıkın ya da sizi mutlu edecek başka şeyler yapın.

 

 1. Doğru Cümleler Kullanın: Günlük konuşmalarınızda “Bunu başarabilirim” ya da “Bir çözüm buluruz” gibi olumlu cümleler kullanmaya dikkat edin. Kurduğunuz, cümlelerin sizin psikolojiniz ve davranışlarınız üzerinde son derece önemli etkileri olduğunu unutmayınız.

 

 1. Ara Vermesini Bilin: Şimdi dışarıya çıkın ve açık havada kısa bir yürüyüş yapın. Sıkıntı duyduğunuz durumlarda, ara vermesini bilin. Bu sizin olaylara farklı bir perspektiften bakmanızı sağlayacaktır.

 

 1. Tepki ve Yanıt: Bu iki sözcük, mutlu, istekli, pozitif insan ile üzgün, bitkin ve negatif insan arasındaki farktır. Hayatınızda sizi direkt ya da dolaylı olarak etkileyecek şeyler olduğunda, buna yanıt verin. Yani, üzerinde düşünün, çözüme odaklanın. Eğer tepki verirseniz, nedenleri atlamış ve o andaki duruma odaklanmış olursunuz. Sonuçta, daha fazla sıkıntı ve hayal kırıklığı dışında elinize bir şey geçmez. Tepki değil, yanıt verin.

 

 1. Sahip Olduğunuz Şeylerin Değerini Bilin: Etrafınıza bakın ve sahip olduğunuz şeylerin değerinin farkına varın. Arkadaşlarınız, aileniz, eviniz ya da başka herhangi bir şey. Bu bile başlı başına bir mutluluk kaynağıdır. Kötü şeylerin hayatımıza nasıl girdiğinin önemi yoktur, sahip olduğumuz güzelliklerden güç almalıyız

 

 1. Her Zaman Mutlu Olmak Zorunda Değilsiniz: Bazen kendinizi kötü hissetmenizin hiçbir kötü yanı yok. Her zaman, dışa, dönük, heycanlı, enerji dolu olmak zorunda değilsiniz. Bir şeylerin yolunda gitmediği, kendinizi iyi hissetmediğiniz günler olacaktır. Dert etmeyin, problemler geçer.

SAĞIR KAPLUMBAĞA

Tarihin bir yerinde, canlı varlıklara kazanma hırsı aşılandığı bir vakitte kamplumbağlar arasında bir yarış düzenlenmiş. Hedef çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Vakit gelince, bir sürü kaplumbağa arkadaşlarını seyretmek için yarış yapılacak bölgeye toplanmışlar. Ve yarış başlamış.

Seyircilerden hiçbiri arkadaşlarının kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Kimileri bu inançlarını yüksek sesle dile getirmekten kaçınmıyormuş. Öyleki ki yarışmacılardan bazıları “…Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!” seslerini dahi işitebiliyormuş.

Yarışmaya katılan kaplumbağlar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi, inatla ve yılmaz bir gayretle kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyircilerin sesleri yükselmeye başlamış, bağıranların sesleri giderek yarış alanında yankılanır olmuş.

“…Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!” Sonunda, bir tanesi hariç, diğer kaplumbağaların tümü ümitlerini, gayretlerini yitirmiş ve yarışı terk etmişler. Ama yarışta yapayalnız kalan son kaplumbağa, büyük bir gayretle mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğer yarışmacı ve seyirciler, hayret içinde onun bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kaplumbağa ona yanaşmış ve sormuş, bu işi nasıl başardın, diye. O anda farkına varmışlar ki…

Kuleye tırmanan kaplumbağa sağır…

Sağır kaplumbağının çıkılmaz sanılan kuleye tırmanmayı başarması ile kaplumbağlar dere tepe demeden yeryüzüne yayılmanın, sabır ve kararlılıkla yol almanın ne demek olduğunu öğrenmiş ve bunları gerçekleştirmeye cesaret bulmuşlar.

 

 

OLUMSUZ DÜŞÜNEN İNSANLARI DUYMAYIN…ONLAR KALBİNİZDEKİ TÜM ÜMİTLERİ ÇALABİLİRLER!

 • _ Kendi kendinizi motive etmek için yapacağınız çalışmaları ertelemeyin!
 • _ Çalışmaya yöneltecek güzel sözler bulun!
 • _ Kendinize engel olmayın!
 • _ İnanın!
 • _ Kendinize zaman ayırın!
 • _ Merak edin!
 • _ Dersi ve çalışmayı sevin!
 • _ Somut hedeflere kilitlenin!
 • _ Mazeretlere sığınmayın!
 • _ Moralinizi bozmayın!
 • _ Başarısız olmaktan korkmayın!
 • _ Kendinize ödül verin!
 • _ Okuyun!
 • _ İsteyin ve azimli olun!
 • _ Hayallerinizin peşinden koşun…

 

“Kendine güven kazanmanın en mükemmel yolu, başarısızlığa imkan vermeyecek derecede iyi hazırlanmaktır.” Lockwood-Thorpe

 

 

AT TERBİYECİSİNİN OĞLU

Çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışa koşarak atları terbiye etmeye çalışan bir at terbiyecisinin oğlunun hikâyesi;

Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi hocası.

Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir kompozisyon yazdı. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattı. Hatta hayalindeki 300 dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi. Krokiye, 300 dönümlük arazinin üzerine oturacak 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi.

Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev, tam kalbinin sesiydi… İki gün sonra ödevi geri aldı. Kağıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir “0” ve “ Dersten sonra beni gör.” Uyarısı vardı. “Neden “0” aldım?” diye merakla sordu hocasına çocuk…

“Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan hayal” dedi, hocası…

“Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman olanaksız” dedi ve ekledi. “Eğer ödevini geçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm.” Çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü. Babasına danıştı. “Oğlum” dedi babası, “Bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim.” Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü hocasına. “Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin” dedi…

“Ben de hayallerimi…”

O, öğrenci, bugün 300 dönümlük arazisi üzerindeki 1000 metrekarelik evinde yaşıyor. Yıllar önce yazdığı ödev, şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı.

 

“Engeller beni yıldıramaz. Her engel beni daha iyiye doğru kaçınılmaz bir değişime iter. Gözünü bir yıldıza dikmiş kişi, kararını değiştirmez.” Leonardo da Vinci,

 

 

BAŞARILI İNSAN – BAŞARISIZ İNSAN

Başarılı insan daima çözümün bir parçasıdır.

Başarısız ise daima sorunun bir parçasıdır.

 

Başarılı insanın her zaman bir programı,

Başarısızın ise her zaman bir mazereti vardır.

 

Başarılı insan, “Yardım edeyim” der

Başarısız, “Bu benim işim değil” der.

 

Başarılı insan, her soruna çözüm bulur.

Başarısız, her çözümde bir sorun görür.

 

Başarılı insan, en olumsuz durumda bile bir çıkış noktası görür.

Başarısız, en olumlu durumda bile engeller bulur.

 

Başarılı insan, “Zor olabilir ama imkansız değil” der.

Başarısız, “Mümkün olabilir ama çok zor” der.

 

HER ZAMAN ÖNDEKİ SİZ OLUN!

Başarısızlığı düşünmeyin. Eğer yapamayacağınızı, yeteneğinizin olmadığını, kendinizi yetersiz bulduğunuzu düşünüyorsanız, o zaman Amerikalı senatör G.F Hoar’in sözünü anımsatmak belki size yardımcı olacaktır:

“Dünyadaki pek çok iyi yapıt, ellerinden geleni yapmış olan silik kişilerin eseridir.”