EMEK OLMADAN YEMEK OLMAZ

EMEK OLMADAN YEMEK OLMAZ

Ders çalışmak bana göre dünyanın en sıkıcı işlerinden birisi. Sizlere çalışmalısınız diye önerilerde bulunsam da  (ki yazının konusu da bu zaten) itiraf edeyim lisede ve üniversite yıllarında ders çalışma konusunda hiç te örnek alınacak bir öğrenci olmadım.

Üniversitede vize ve final haftalarında ne zaman kitabı elime alsam ya uykum gelirdi ya da acıkırdım. Uykum geldiğinde yatmaya gider saatlerce yatakta bir o yana bir bu yana döner ve sıkıntıdan patlardım. Ayrıca çalışmadığım zamanlarda içimde inanılmaz bir sıkıntı olurdu. Eğitim yaşamım boyunca 0 (sıfır) dan 100 (yüz) e kadar her notu da aldım. Üniversite 3. sınıfta kız arkadaşımdan ayrıldığım için depresyona girip tam 4 dersin finallerine girmedim ve zar zor bütünlemede bu dersleri verebildim.    

Kısacası kötü örnek olabilecek bir öğrenci idim.

Peki ne oldu da üniversiteyi kazanabildim ve 4 yılda bitirebildim?

Bu soruya verebileceğim tek yanıt ’’MOTİVASYON’’ ve ‘’DERSİ DERSTE DİNLEMEK’’ tir. Beni bulunduğum durumdan daha iyi duruma getirebilecek tek şey üniversite idi. Eğer üniversiteyi kazanamasaydım ya yaşadığım kasabada kalacak ya da vasıfsız bir işçi olacaktım. Bu durumun farkında olduğum için dişimi sıktım ve arkadaşlarım bir iki yıl okulu uzatırlarken ben 4 yılda mezun oldum.

‘’ KİTAP OKUMA’’ konusunda çok iyiydim. Haftada bir kitabı rahatlıkla bitirirdim. Sanıyorum kitap okumam ve dersleri takip etmem bana üniversiteyi kazandırdı.

Ders çalışmayla ilgili ilk yapmanız gereken kendinize bir amaç belirlemeniz. Amacınız ne? Nereyi hedefliyorsunuz? Bu hedefe ulaşmak için yeterince çabalıyor musunuz? Sizce amacınıza ulaşmanızı engelleyen faktörler neler?  Bu soruları düşünüp bir kağıda yazıp görebileceğiniz yere asmalısınız. Ara sıra da bu kağıdı okumalısınız. Kağıdı her okuduğunuzda derslere daha iyi motive olduğunuzu görüp siz de şaşıracaksınız.

İkinci olarak derslerdeki eksiklerinizi belirleyip, bunları gidermek için önlemler almalısınız. Eğer gerçekçi olmazsanız, gerekli önlemleri almazsanız (yani ders çalışmazsanız) hedefinize ulaşamayacağınızı bilmelisiniz. Branş ve etüt öğretmenlerinize çözemediğiniz soruları mutlaka sormalısınız. Size değişik gelen soruları kesip bir deftere yapıştırın ve boş zamanlarınızda bu soruları okuyun, çözün. Ayrıca arkadaşlarınızla bu soruları tartışın. Arkadaşlarınızla bu yöntemi izlemek sizlere çok şey öğretecektir.

Üniversite sınav soruları artık uzun paragraflı çıkıyor. Sadece sözel dersler değil, Matematik, Geometri, Fizik gibi sayısal derslerde de uzun sorular var. ÖSYM kitap okuyanla okumayan adayları ayırt etmek istiyor. Dolayısıyla elinizden geldiğince kitap okumaya çalışmalısınız. Hiç zamanım yok dediğinizi duyar gibiyim. Bu arkadaşlarımız da en azından gazetelerin makalelerini okusunlar. Göreceksiniz çok yararı olacak.

Zaman zaman ümitsizliğe kapılacak ve çalışmayı bırakacaksınız. Şunu unutmayın, ders çalışmak sıkıcı ancak çalışmamak daha da sıkıcıdır. Önemli olan çok bunalsanız da her gün zamanınızın bir kaç saatini üniversite sınavına hazırlığa ayırmanız.

 

Son olarak bir öğrencimin önerisini yazarak yazımı sonlandırmak istiyorum.

‘’EMEK OLMADAN YEMEK OLMAZ’’