Uzmanlar: LGS’ye psikolojik olarak da hazırlanın

Uzmanlar: LGS’ye psikolojik olarak da hazırlanın
www.hurriyet.com.tr  26.05.2018

Ortaokul 8’inci sınıf öğrencileri, LGS için çalışmalarını hızlandırırken, uzmanlar uyarıyor: “Akademik çalışmaların yanı sıra psikolojik olarak da kendinizi sınava hazırlamanız gerekiyor.”

Yaklaşık 1 milyon ortaokul 8’inci sınıf öğrencisi ve aileleri heyecanla 2 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı’nı (LGS) bekliyor. Adaylar son tekrarları yapıp unuttuğunu veya bilmediğini düşündüğü konuları yeniden gözden geçirirken uzmanlar da son hatırlatma ve uyarıları yapıyor. Akademik başarı ile birlikte psikolojik olarak da adayların LGS’ye hazırlanması gerektiğini belirten Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, öğrencilerin deneme sınavlarından aldıkları puanları arkadaşlarının puanlarıyla karşılaştırmaması gerektiğini vurguluyor.

Son günlerde uyku düzenine de dikkat edilmesi gerektiğini belirten Yeşilyurt’un önerileri şöyle:

PUANLARINIZI KIYASLAMAYIN
– Sınava sürecinde özellikle son dönem hazırlıklarının rolü çok önemli. Akademik çalışmaların yanı sıra, psikolojik olarak da kendinizi sınava hazırlamanız gerekiyor.

– Deneme sınavlarından elde ettiğiniz puanları arkadaşlarınızın puanlarıyla kıyaslamamalısınız. Kendi puanlarınızı, yapacağınız bir sonraki deneme testinde geçilmesi gereken hedef olarak planlamak performansınızı artıracaktır.

OLUMSUZ KONUŞMALARDAN UZAK DURUN
– Ailenizle ve arkadaşlarınızla sınav hakkında olumsuz ve imalı cümlelerin yer aldığı sohbetlerden uzak durmanız gerekiyor. Stres, motivasyonunuzu düşürebilir.

– Olumlu düşünmeye çalışmalısınız ve kendinize güvenmeniz çok önemli. Çünkü unutmayın, inanmak başarılı olmanın temelinde yer alır.

KENDİNİZİ ÇOK YORMAYIN
– Son bir hafta uyku düzenine de özen gösterilmelisiniz. Her gün belirli bir saatte yatıp, belirli bir saatte kalkmalı, uyku düzenini bozabilecek özellikle kafeinli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

– Sınava birkaç gün kala kendinizi aşırı yormaktan kaçının. Yorgunluk hali hem uyku düzenini hem de dikkat durumunuzu olumsuz etkileyebilir.