ANNE BABANIZIN DEĞERİNİ BİLİN

ANNE BABANIZIN DEĞERİNİ BİLİN

İki çocuğum var.  Büyük olan kız. Küçük olan daha yeni doğdu, erkek. Kızım bu yıl ilkokul 1. sınıfa başladı. Çocuğumun eğitime başlaması ile birlikte anne babalarınızın neler çektiğini daha iyi anlamaya ve öğrenmeye başladım.

 

İlk öğrendiğim Türkiye’deki eğitim müfredatının ne kadar ağır olduğu oldu. Çocuğuma verilen sömestr ödevlerinden birkaç örnek vermek istiyorum.

 

‘’ Bir kuşun gagası sayı onlukları, bir aslanın ayakları sayısı da birlikleri oluşturuyorsa bu sayı kaçtır ?’’

 

‘’4 birlikten oluşan sayıya kaç eklersek 1 onluk 3 birlik olur ?’’

 

Daha bunun gibi onlarca soru var. Bazı soruları ben bile anlamakta zorluk çekiyorum. 1. sınıf müfredatı böyle ise 2.,3. sınıfları düşünmek bile istemiyorum.

 

Her akşam kızım yatana kadar ders çalışıyoruz. Sabah 8:30 da evden çıkıyor, okul etütlü olduğu için eve gelmesi akşam 18:30’u buluyor. Yemek yedikten sonra ancak 19:30’da ders çalışmaya başlıyoruz ve 21:00’e kadar masanın başındayız. Bu haftanın 5 günü devam ediyor.

Gördüğünüz gibi 1. sınıfta olsa üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci gibi zamanının çoğunu ders alıyor. Arada ‘’oyun oynayamıyoruz’’ diye bana sitem ediyor.

 

Çocuğunuz için her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. Sadece eğitim için değil. En iyi şekilde beslemeye, giydirmeye özen gösteriyorsunuz. Sinemayı, tiyatroyu tanısın istiyorsunuz. Sosyal etkinliklere katmaya çalışıyorsunuz.  

 

Sizlerin anne babaları da aynı şeyi yapıyorlar. Şimdiki anne babalar için çocukları çok değerli ve eğitimleri için her türlü olanağı sunmaya çalışıyorlar.

 

Kendi çevremden yaşadıklarımla ilgili olarak bir gözlemimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu kadar uğraşa karşın çocuklar anne babalarına kötü davranıyor. Anne babalarıyla olumlu bir iletişim kuramıyorlar ve çatışma yaşıyorlar. Öğrencilerle görüşürken bazılarının ‘’anne babama inat çalışmıyorum’’ dediklerine çok şahit olmuşumdur.  

 

2003 yılında annemi kaybettim. 2005 te de önce eniştemi sonra amcamı daha sonra da babaannemi. Bu ölümlerin en acı vereni annemin ki oldu. 1 ay sonra 8 yıl olacak O’nu kaybedeli. Daha dün gibi ama yıllar çok çabuk geçiyor.

 

Sanırım biraz karamsar bir yazı yazdım. Anne babanızın değerini bilmelisiniz. Onlarla biraz daha empati kurmaya ve iletişimi sürdürmeye gayret edin. Bu çıldırmış eğitim sisteminde anne babalarınız sizler için en iyisini yapmaya çalışıyorlar. Bunun farkına varmaya çalışın.