BAŞARININ İZİNDE

BAŞARININ İZİNDE

Koç Üniversitesi’nde bir etkinliğe katıldım. Etkinlikte Dr. Cem Kozlu Başarının İzinde konulu bir konferans verdi. Bu konferansta aldığım notları sizlerle paylaşma istiyorum.

 

Dr. Cem Kozlu uzun yıllar Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış birisi. İlk olarak uçak kazalarından bahsetti ve hiçbir uçak kazasının tek bir nedene bağlı olarak olmadığını başarının da tek bir nedeni olmadığını söyledi.

 

Daha sonra Başarıyı şöyle tanımladı:

 

BAŞARI:

Çabuk karar vermek,

İddia sahibi olmak,

Cesaret (en önemlisi bu)

Zamanlama

Üstüne vazife olmayan işleri yapmak.

 

Daha sonra Dr. Cem Kozlu başarılı olmuş bazı insanların özelliklerinden bahsetti.

 

Deniz Binbaşısı bir arkadaşını anlattı. Bu arkadaşının parasının olmadığını ancak ilginç fikirleri olduğunu ve bu ilginç fikirleri sayesinde projelerini yaşama geçirdiğini söyledi.

 

Yine şu anda Coca Cola’nın Başkanı olan Muhtar Kent’ten örnek verdi. Muhtar Kent’in şirkete girdiği andan itibaren çok yüksekleri hedef aldığını ve koşullar ne olursa olsun sebat ettiğini söyledi.

 

Muhtar Kent’in 30 yıl aynı kurumda çalıştığını ve bir insanla dostluk kurduysa hayat boyu diyaloğunu sürdürdüğünü, insanları ve olayları takip ettiğini sözlerine ekledi.

 

Dr. Cem Kozlu İngiltere Başbakanı Winston Churcill’in başarınızı neye borçlusunuz ? sorusu karşısında ‘’benim özelliğim bir hata yaptı mı ertesi gün toparlanmam oluyor’’ diye cevap verdiğini ve yenilgilerde pes etmemenin önemini vurguladı.

 

Son olarak başarısızlığın altında düşük enerji, olaylara olumsuz yaklaşım ve tutkusuz olmanın yattığını, başarının altında ise; merak, iddialı olma, başka insanlarla çalışma becerisi ve ikna becerisinin olduğunu söyledi.