SIKILIP YARIŞI BIRAKMAK DOĞRU MU?

SIKILIP YARIŞI BIRAKMAK DOĞRU MU?

‘’Bundan sonra kaç puan yükselebilirim ki?’’

‘’Bittim,tükendim,daha fazla çalışamayacağım.’’

‘’Çok sıkıldım.’’

 

Son zamanlarda öğrencilerimizden en sık duyduğumuz cümleler bunlar. Üniversite sınavı için geri sayım sürerken ve varış noktası gözükmüşken yarışı bırakmak,yarıştan çekilmek doğru mu?

 

Şu dönem aslında bilgi birikiminizin oluştuğu ve teknik olarak ta güçlendiğiniz bir dönem. Sadece aylardır ev-okul-kurs arasında mekik dokuduğunuz için bezmiş olabilirsiniz.

 

‘’Hiçbir şeyden zevk alamıyorum.’’

‘’Monotonluktan bıktım.’’

‘’Kendimi robot gibi hissediyorum.’’  Cümlelerini de sıklıkla duyuyoruz ki bu cümleler de yorgunluğun işaretleridir.

 

Üniversite hazırlığının % 80 lik bölümü bitmişken çalışmayı bırakacak mısınız?

 

Bu hazırlığı bıraktığınızda ben size neler olacağını söyleyeyim. O kadar çok bunalacaksınız ki büyük bir pişmanlık yaşayacaksınız. Arkadaşlarınız Üniversite Sınavı sohbeti yaparken siz ‘’ÇALIŞAMIYORUM’’ demekten başka söz bulamayacaksınız. Bir iki hafta sonra çalışmak için çaba gösterdiğinizde konuları toparlayıp toparlayamayacağınızı inanın bilemem.

 

Bıkkınlık herkeste olur arkadaşlar. Ben de kendimi son haftalarda biraz yorgun hissediyorum. Baharın gelmesinden mi nedir sabahları yataktan kalkamıyorum. Bu yazıyı yazmak için de kendimi öylesine zorluyorum ki!

 

Ancak herkesin sorumlulukları olduğu gibi benim de önce kendime karşı sonra da sizlere karşı sorumluluğum var.

 

Arkadaşlar;

 

Önce kendinize karşı dürüst olun. Neden sıkıldınız,bir kağıt kalem alıp düşünce ve duygularınızı yazmaya çalışın. Eğer çok monoton bir hayata doğru gittiğinizi düşünüyorsanız yaşantınıza küçük renkler getirin. Örneğin eğer deniz kenarında yaşıyorsanız küçük bir gezinti iyi gelmez mi? Sizi bilmem ama ben bu yazıyı bitirdikten sonra deniz kıyısında 20 dakika yürümeyi düşünüyorum. Deniz kıyısında yaşamayanlar ise doğada yürüyebilirler.

 

Zaman zaman herkesin değişikliğe ihtiyacı olur. Bazen bir kitap bizi sıkıntılarımızdan kurtarır. Bazen güzel bir film bazen de küçük yeğeninizle ya da kardeşinizle oynamak iyi gelir. En çok bunaldığım anlarda kızımla bir saat oynamak bana terapi gibi geliyor doğrusu. Bu dediklerimi deneyin pişman olmayacaksınız.

Sevgili Arkadaşlar;

 

Yaşamda yarışlar ve sınavlar bitmiyor. Daha çok genç ve yolun başındasınız. Sınavdan sonra üniversiteli olduğunuzda yeni sınavlar başlayacak. Üniversite bittikten sonra iş telaşına düşeceksiniz.

 

Uyarılarımı bir düşünün. Umudunuzu yitirmeyin, temponuzu düşürmemeye gayret edin,kendinizi kontrol etmeye çalışın. Biraz zorlansanız da bu günler de geçecek merak etmeyin. Bir bakmışsınız sınava bir ay kalmış. Sonra Cihan Hoca uyarmamıştı demeyin!