Lise tercihleri 2 Temmuz'da başlıyor

Lise tercihleri 2 Temmuz'da başlıyor

MEB’in yayınladığı ‘Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’na göre, okulların kontenjanları 2 Temmuz pazartesi ilan edilecek ve aynı gün tercihler başlayacak.

Öğrenciler tercihlerini, 13 Temmuz’a kadar e-Okul üzerinden ya da bir devlet ortaokulu müdürlüğünden yapabilecek. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar, 30 Temmuz’da açıklanacak.

YEREL YERLEŞTİRME TERCİHİ ZORUNLU
Öğrenciler; ‘Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar’, ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ve ‘Pansiyonlu Okullar’ olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek. Sınava girmeyenler için bu iki grupta olacak. LGS puanına sahip olanlar da dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirmeyle girilen okul tercihinde bulunmak zorunda. Aksi halde sınavla ve pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Özel okullara ve yetenek sınavıyla girilen liselere kesin kaydını tamamlayanlar, tercihte bulunamayacak.

AYNI OKUL TÜRÜNDEN EN FAZLA ÜÇ LİSE
Yerel yerleştirmede ilk üç okulu ‘Kayıt Alanı’ndan seçmek şartıyla, en fazla beş lise tercihi olacak. Aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla üç okul seçilebilecek. Adrese dayalı kaydını tamamlayanlar, isterse sınavla girilen ve pansiyonlu okullar için en fazla beşer olmak üzere toplamda 15 lise tercihi yapabilecek.

KAYIT ALANINDA RENK DÜZENLEMESİ
MEB, tercih ekranında okulları ikamet adresine göre üç renkte tanımlayacak. ‘Yeşil’ renk öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu ‘kayıt alanı’ndaki kurumları; ‘mavi’ renk ‘komşu kayıt alanı’ndakileri; ‘kırmızı ise en dışarıdaki okulları gösterecek. Adrese dayalı yerleştirme okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre, kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikameti, ortaokullarda bulunuşları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devamsızlık ve yaş kriterlerine göre değerlendirilerek yapılacak. Tercih sıralamaları da yerleştirme bakımından avantaj sağlayacak.

NAKİL 6 AĞUSTOS’TAN İTİBAREN OLACAK
Yerleştirmeye esas nakil için; tercih başvuruları 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül saat 17.00’ye kadar alınacak. Her nakil döneminde öğrenciler, her gruptan en fazla üç okul tercihinde bulunabilecek. Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne başvurarak yapılabilecek.