MEB, tercih döneminde öğrenciyi yalnız bıraktı

MEB, tercih döneminde öğrenciyi yalnız bıraktı
www.aydinlik.com.tr 04.07.2018

LGS’ye giren adaylar tercih yapmak için adeta ter döküyor. Önce sisteme girmekte sıkıntı yaşayan öğrenciler dün de okulların yüzdelik dilimlerinin kaldırılmasıyla karşılaştı.

Okulların sıralamasını ve başarısını gösteren yüzdelik dilimlerin kaldırılması ise eğitim uzmanlarının tepkilerine neden oldu. Cihan Yeşilyurt, ‘Okulların yüzdelik dilimleri olmadan sağlıklı bir tercih süreci mümkün değil’ dedi

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler tercih sürecine ve bu süreçte yapılacaklara çevrildi. Bu yıl ilk kez uygulanan LGS’de tercih süreci sancılı başladı. LGS tercihleri pazartesi günü itibariyle E okul üzerinden alınmaya başlandı. Önceki gün başlayan lise tercihlerinde öğrenciler ilk gün sisteme girmekte zorluk yaşarken dün de okulların yüzdelik dilimleri sistemden kaldırıldı. Okulların sıralamasını ve başarısını gösteren yüzdelik dilimlerin kaldırılması eğitim uzmanlarının tepkilerine neden oldu. Eğitim uzmanları LGS tercih sürecini Aydınlık’a değerlendirdi.

Oğuzkaan Okulları Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz: Okulların yüzdelik dilimi kaldırıldığı için öğrenci tercih yaparken okulların hangi dilimde olduğunu ya da yüzde kaçtan alacağını bilmeden tercih yapacak. Veya eski listeden bakacak okulların yüzdelik dilimine. Öğrenciyi yalnız bırakan bir tercih sistemi oldu. Geçen yıllara göre çok daha zahmetli bir tercih süreci olacak. İlçe ilçe öğrenci kendi bakıp tercihte bulunacak. Nerede hangi okul var bunu araştırma işini öğrenciye bıraktılar. Ortaokuldan yeni mezun olmuş bir çocuk için de bu işlem oldukça zor. Anne babaların desteği olmadan çocukların tercih yapabilmeleri, işin içinden çıkabilmeleri pek de mümkün gözükmüyor.

‘TERCİH SÜRECİ TAM BİR REZALET!’

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt: Liselere giriş sınavı ve sistemi en başından beri sorunlu ilerliyor. Tercih sisteminde sorun yaşıyoruz. Kimsenin bir şeyden haberi yok. Velilere, eğitimcilere, bizlere herkese karmaşık geliyor bu sistem. Tercih süreci ise başlı başına bir rezalet. Çocuk beş okulu seçecek dediler ama çocuğa seçim hakkı tanıyan bir sistemi bile sağlayamadılar. O yaştaki bir çocuğun olanı biteni anlayıp tercihini kendi belirlemesi çok zor. Şimdi de okulların yüzdelik dilimlerini kaldırdılar ve neden kaldırıldığını bilmiyoruz. Herhangi bir bilgi ya da açıklama yapılmadan birden kaldırdılar. Bu dilimler olmadan öğrencilerin sağlıklı bir tercih yapması mümkün değil. Çocukları kendi hallerine bırakmış gibiler. Tercih sistemi böyleyken ne çocuklar tercih yapabilir ne de biz onlara yardımcı olabiliriz. Okulların sırasını ve kalitesini bize gösteren yüzdelik dilim olmadan tercih yapılabilir mi? Mutlaka yeniden sisteme konulması gerekiyor.