NASIL MOTİVE OLABİLİRİZ ?

NASIL MOTİVE OLABİLİRİZ ?

NASIL MOTİVE OLABİLİRİZ ?

 

Mutlu bir lise hayatım olmadı. Ortalama bir öğrenciydim ve okul yönetimince biraz da isyankar bir tarafım olduğu için sevilmezdim. Kimi arkadaşlarımızın maddi durumu çok iyiydi ailesi iş kuracaktı, kimi arkadaşlarımız‘’nasıl olsa bir şeyler yaparım’’ diye düşünüyorlardı, benim gibi olanlar yani anne babasından hiç destek alamayan ve sadece kendileri bir şeyler yapacak olanların ise aklında sadece liseyi bitirmek ve üniversiteye gitmek vardı.   

 

Bugünlere bakıp o yıllarda yani lisede beni ne motive etti diye düşündüğümde, ilk aklıma gelen; bulunduğum durumdan biran önce kurtulmak, yaşadığım kasabadan ayrılmak ve daha iyi bir konuma gelmek olduğunu görüyorum. Belki bunları çok kafamda tartışmadım ama sezgisel olarak hep içimde taşıdığım duygulardı.

 

Kimi zaman umutsuzluğa kapıldığım oldu. Günlerce ders çalışmadım. Ama çalışmadığım zamanlarda kendimi daha gergin ve mutsuz hissediyordum. Zorla da olsa çalıştığımda ise gerginlikten eser kalmıyordu. Size de önerim dişinizi sıkıp her gün de olsa ders çalışmanız olacak. Sınava hazırlık öyle bir süreç ki, hiç zaman geçmezmiş gibi gelir ama bir bakmışsınız önce Sınava Başvurular yapılır kısa bir zaman sonra da sınav haftasına gelirsiniz. Dolayısı ile kontrollü olmak ve zamanı verimli kullanmak gerekiyor. Örneğin ben son 1 ayı çok verimli kullanmıştım.

 

Motivasyonumun ikinci kaynağının İNAT (ya da İRADE) olduğunu söyleyebilirim. Üniversiteye hazırlanırken arkadaş faktörü çok önemli. Zaten ailelerin de en büyük şikayeti bu oluyor. Örneğin benim arkadaşlarımın tamamı lisede arkadaş özentisi ile sigaraya başladı. Ben ise sigarayı ağzıma bile almadım. Bunu yapmamın en büyük nedeni inatçı bir karaktere sahip olmamdı. İradeyi ya da inatı ders başarısı için kullandığınızda çok iyi sonuçlar aldığınızı da göreceksiniz.

 

Bunlar dışında başarıya ulaşmış ünlü kişilerin ve özellikle sporcuların hayat hikayelerini okumak sizleri motive edebilir. Özellikle sporcuların yaşam öyküleri çok etkileyici olabiliyor. Çünkü tek bir maçta başarılı olabilmek için saatlerce antrenman yaptıklarını görüyor ve bu sizi çok etkiliyor.

 

Üniversite sınavını kazananlardan öneri almak, onlarla konuşmak da sizleri motive edecektir. Örneğin 2013 YGS’de Türkiye 1.si olan öğrencimiz Irmak Öziskender’in öğrencilerle sohbeti sırasında sınava hazırlanırken son 1 ay her gün 1000 (yazı ile bin) soru çözdüm demesi söyleşideki bütün öğrencileri inanılmaz motive etmişti.

 

Zaman zaman üniversiteyi kazanmakla ilgili ya da 10 yıl sonrasıyla ilgili hayal kurmak sizleri hem dinlendirecek hem de motivasyonunuzu artıracaktır.

 

Son olarak kendinize mutlaka zaman ayırın. Çok uzun olmasa da arada bir eğer denizi olan bir şehirdeyseniz deniz kenarında bir çay içmek ya da 2 saatlik bir komedi filmi izlemek sizlere iyi gelecektir.