ÜNİVERSİTE VE MESLEK SEÇİMİ

ÜNİVERSİTE VE MESLEK SEÇİMİ

Üniversite seçiminde şimdiden yapacağınız bazı çalışmalar mutlaka olmalı. Örneğin; arkadaşlarınızla üniversite ve meslek seçimi üzerine sohbet edebilirsiniz. Onların üniversitelerle ilgili fikirlerini sorabilir ve neden orayı tercih edeceği ile ilgili tartışabilirsiniz.

 

Rehber öğretmenlerinizle de meslek ve üniversite seçimi ile ilgili sohbet etmelisiniz. Rehber Öğretmenleriniz her yıl yüzlerce adayın tercihlerini yaptıkları için ve daha sonraki yıllarda bu öğrencileriyle sohbet etme olanağı buldukları için sizlere yol göstereceklerdir.

 

Ağabeyiniz, ablanız, akrabanız ya da herhangi bir tanıdığınız üniversitede okuyorsa onlara da danışmakta büyük yarar var. Özellikle kampüste yapılan etkinlikler, yemek ve servis olanakları ile ilgili en sağlıklı bilgiyi tanıdıklarınızdan alabilirsiniz.

 

İnterneti de üniversite ve meslekleri daha yakından tanımak için etkin kullanmanızda yarar var. Örneğin okumayı düşündüğünüz bölümde kaç öğretim üyesi var. Bunların kaçı profesör ve doçent gibi bilgilere ulaşmanın en pratik ve kolay yolu internettir.

 

Bütün bunları yaptıktan sonra son kararı verecek olacak sizlersiniz. Vakıf üniversitesi seçiminde ailelerin de etkisi yadsınamaz. Çünkü işin içine para girince aileler de üniversite seçiminde önemli rol oynuyorlar.

 

Bu yazıyı yazmama bir üniversite öğrencisi neden oldu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünü kazanmış iki yıl önceki öğrencimiz dün yanıma geldi. Bana bir yıl hazırlık okuduğunu İktisat bölümüne geçtikten sonra bu bölümün kendisi için uygun olmadığını görüp tekrar hazırlanmaya karar verdiğini söyledi. Binlerce adayın hayalini süsleyen bir üniversite ve bölüm onun için hüsran olmuştu.

 

Bu öğrencimiz ben bu yazıyı yazarken kursun kütüphanesinde ders çalışıyor. Hedefi Psikoloji. İstediği hedefe ulaşacağını düşündüğüm bu öğrenci arkadaşımızdan yola çıkarak yukarıdaki yazıyı kaleme aldım. Umarım sizleri biraz düşündürmüş ve araştırmaya sevk etmişimdir.